Z wizytą w Berlinie – poczuć magię świąt

Chcąc poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, grupa uczniów oraz kilkoro nauczycieli z naszej szkoły udali się 10 grudnia na wycieczkę do Berlina, zorganizowaną przez firmę Aleksander. Naszym głównym celem był Jarmark Bożonarodzeniowy. Wyruszyliśmy w drogę o czwartej nad ranem. Podróż trwała ponad siedem godzin.

 

Dojechawszy do Berlina spotkaliśmy się z naszą przewodniczką i odbyliśmy przejażdżkę po mieście. Widzieliśmy najbardziej znane zabytki miasta: słynną wieżę telewizyjną (der Fernsehturm), Bramę Brandenburską (das Brandenburger Tor), siedzibę niemieckiego parlamentu (der Reichstag), pozostałości Muru Berlińskiego (die Berliner Mauer) i wiele innych miejsc. Pani przewodniczka przekazała nam mnóstwo ciekawych informacji o stolicy Niemiec: jej zabytkach i historii.

Później zwiedziliśmy Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum). Obejrzeliśmy liczne wystawy tematyczne m.in. transportu lotniczego i morskiego, komunikacji szynowej i drogowej, techniki fotograficznej i wiele, wiele innych. Część ekspozycji była interaktywna, więc niektóre eksponaty można było dotknąć, posłuchać, wypróbować.

Po wizycie w muzeum udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Aleksandra (Weihnachtsmarkt auf dem Alexanderplatz). Przez dwie godziny mieliśmy możliwość poczuć atmosferę świąt pomiędzy straganami, oferującymi różne świąteczne ozdoby (der Weihnachtsschmuck): bombki (Glaskugeln), aniołki (Engel), dzwonki (Glocken), gwiazdki (Sterne) i smakołyki: pierniki (Lebkuchen), ciasteczka adwentowe (Adventsplätzchen), struclę bożonarodzeniową (Christstollen). Iluminacja świetlna i kolorowe karuzele dopełniały całości.

Wydawszy ostatnie pieniądze (Euro, natürlich), ruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale pełni wrażeń  o 1.30 w nocy wróciliśmy do Bysławia.

 

 

Post Author: admin