Z wizytą u Mikołaja Kopernika

Uczniowie klas II b, II c i III b wyruszyli na wycieczkę do Torunia. Celem wycieczki było poznanie jednego z najstarszych miast Polski. Miasto słynące z niezwykłych zabytków, pierników oraz miejsce urodzenia  Mikołaja Kopernika. Pierwszą atrakcją wycieczki było Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, gdzie uczniowie obejrzeli musical pt.: ”Kosmos”, który przedstawia piękno, ale również problemy współczesnego świata, bazuje na kluczowych wartościach oraz ich ulotności, a wszystko w kosmicznej scenerii. W sposób przystępny pokazuje jak bardzo w życiu potrzebna jest miłość, przyjaźń, radość oraz nadzieja.

Później uczestnicy wycieczki odwiedzili Dom Legend Toruńskich, jedyne takie miejsce w Europie (połączenie interaktywnego muzeum i teatru). Miejsce to pozwoliło im przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. W zacnym wnętrzu średniowiecznej piwnicy wysłuchali pradawnych – tradycyjnie przekazywanych słowem – legend toruńskich.

Następnie dzieci udały się pod mury obronne Torunia i „Krzywą wieżę”. Krzywa Wieża to średniowieczna baszta obronna, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Według legendy jej powstanie wiąże się z postępkiem jednego z toruńskich krzyżaków, który wbrew obowiązującym go zasadom zakochał się i spotykał z piękną córką bogatego kupca. Pokutą za złamanie ślubu czystości miało być wzniesienie pochyłej wieży jako symbolu odejścia od surowej zakonnej reguły. Następnym punktem wycieczki był dom Mikołaja Kopernika i jego pomnik. Tu uczniowie dowiedzieli się, że Mikołaj Kopernik był wybitnym matematykiem, lekarzem i prawnikiem, a nauki pobierał we Włoszech, co na tamte czasy było bardzo ogromnym wyczynem. Na Starym Mieście uczniowie zobaczyli pomnik  Flisaka i zapoznali się z legendą o nim. Widzieli również figurkę Osła, która nawiązuje do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i cięższe przewinienia. Na zakończenie wycieczki każdy miał czas na zakup pamiątek i pierników. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

 

Opiekunowie wyjazdu

Iwona Pik, Ewa Łepek, Justyna Kurkowska
Renata Szefler, Katarzyna Mrozik 

 

 

 

 

 

Post Author: biblioteka