Wycieczka szkolna na Kaszuby

31. maja 2023 roku klasy 2b i 2c wybrały się na szkolną wycieczkę na Kaszuby. Podsumowały tym jednocześnie wiadomości o tym niezwykłym rejonie Polski, zdobyte wcześniej na lekcji. Wycieczkę zaczęliśmy od Wdzydz Kiszewskich. Znajduje się tam skansen, czyli wioska pozostawiona tak, jak wyglądała niegdyś, przed laty. Mogliśmy przenieść się do XIX wieku, poczuć zapach dawnej szkoły, klasy. Widzieliśmy mieszkanie nauczycielskie, które znajdowało się w tym samym budynku, co szkoła. Wyposażone było w przedmioty codziennego użytku tak różne od teraźniejszych…Poznaliśmy kaszubską mowę, a raczej niektóre zwrotu, słowa, np.: gzub- niegrzeczny chłopak, gbur- bogaty rolnik. Mięliśmy okazję poznać artystę kaszubskiego, starszego pana, który w tym parku tworzył, rysując, swoje obrazki.

Dalszy etap naszej wycieczki, to Park Kaszubskich Miniatur, Park Gigantów oraz Park Gratów w Stryszej Budzie.  Na terenie obiektu znajdują się wierne kopie znanych atrakcji z całego globu, wszystkie wykonane w skali 1:25. Miniatury niekiedy są niezwykle szczegółowe, ukazując takie detale, jak drobne, ale charakterystyczne napisy na ścianach, czy nawet odwzorowując różne kolory cegieł, kamieni, które to można ujrzeć na oryginalnych budowlach.

Największą miniaturą wciąż pozostaje Wieża Eiffla, jednak w swoistej kolekcji znajdują się też m.in. ateński Akropol, słynny bawarski zamek Neuschwanstein, posąg z Mauzoleum Abrahama Lincolna czy egipski sfinks, a nawet fragment Wielkiego Muru Chińskiego oraz spoglądająca na drogę dojazdową i parking statua Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro. Nie brakuje również akcentów polskich oraz lokalnych – nad znaczną częścią parku góruje chociażby wieża widokowa z Wieżycy, nie można też zapomnieć o gigantycznej bazylice Mariackiej z Gdańska.

Zaledwie pół kilometra od Parku Miniatur znajduje się jego przeciwieństwo – Kaszubski Park Gigantów. Zaraz przy wejściu wszystkich witają ogromne krzesło i stół, wielkich przedmiotów jest tu jednak więcej – od gigantycznych szachów, poprzez buty, okulary aż po pudełko po zapałkach czy kubek z tradycyjnym, kaszubskim wzorem. Jednymi z głównych atrakcji są również poukrywane przy leśnej ścieżce owady w wersji XXL. Wielką radość dzieciom sprawiają też gigantyczne ptaki i ryby oraz już normalnych rozmiarów mieszkańcy lasu – dziki, sarny, a nawet łosie. Atrakcją jest samolot Tupolew.

W skład kompleksu wchodzi jeszcze Kaszubski Gracik – pierwszy tego typu park w Polsce z pojazdami bajkowymi i filmowymi w skali 1:1. Obiekt podzielony jest na kilka tematów – bajkowe, samochody PRL, komedie, baśnie, kreskówki i inne.

Wycieczkę uwieczniliśmy na licznych zdjęciach. Kupiliśmy również mnóstwo pamiątek. Na pewno tu jeszcze wrócimy. Tereny kaszubskie są piękne, jeziora, wyżyny, otoczone lasami i polami.

Wychowawczynie klas 2: Ewa łepek i Justyna Kurkowska

Post Author: admin