Wycieczka klas I-III do Torunia z programu “Poznaj Polskę”

28 maja 2022r. klasy I-III uczestniczyły w wycieczce do Torunia w ramach realizacji projektu „Poznaj Polskę”. Uczestnicy rozpoczęli wycieczkę od samego rana. Pierwszym punktem sobotniej przygody w Toruniu było zwiedzenie Starego i Nowego Miasta. Dzieci były w szczególny sposób zainteresowane Krzywą Wieżą. Wielokrotne próby stania przy ścianie kończyły się niepowodzeniem.

Kolejnym punktem zwiedzania było przejście na Stary Rynek. Dzieci usłyszały krótką historię o Mikołaju Koperniku oraz zobaczyły jego pomnik.
Przeszliśmy pod dom Kopernika. Uczestników zauroczył pomnik osła stojący na Rynku. Przeszliśmy do ruin Zamku Krzyżackiego. Jedna z nauczycielek opowiedziała krótko o tym jak wyglądał wcześniej zamek oraz kim byli Krzyżacy. Dzieci miały okazję podziwiać piękny widok na Wisłę z góry ruin. Kolejnym punktem było obejrzenie charakterystycznego Teatru Baj Pomorski, który swoim wyglądem przypomina wielką szafę. Wróciliśmy do autobusu przechodząc Bulwarem Filadelfijskim.

Wyruszyliśmy w podróż do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Tam mogliśmy przez 3h doświadczać, oglądać, bawić się atrakcjami, które oferował Młyn. Powitało nas wielkie Wahadło Faucaulta, które zademonstrowało doświadczenie dowodzące ruch Ziemi wokół własnej osi. Zobaczyliśmy ruch obrotowy oraz praktyczne jego zastosowanie. Ruch rzeki Wisły oraz bogactwo flory i fauny dookoła bardzo spodobało się dzieciom. Dowiedzieliśmy się o doniesieniach historycznych, że prawdopodobnie na Wiśle grasowali piraci, więc na środku tej wystawy stał ogromny piracki statek. Kolejne piętro przedstawiało zjawiska fizyczne, optykę, barwy.  Jednym z najfajniejszych stanowisk okazał się staw wędkarski. Możliwość łowienia ryb przysporzyła wiele uśmiechu na twarzach dzieci. Budowanie różnorodnych konstrukcji zaciekawiło chłopców. Labirynt w kuli był dla nas trudny do przejścia.

Zajęcia z robotyki okazały się bardzo interesujące. Cała wystawa na tym piętrze to wiele łamigłówek i labiryntów, które z wielkim zaangażowaniem rozwiązywaliśmy. Bardzo pouczającą lekcję przeżyliśmy na piętrze w którym mogliśmy doświadczać sztuki oraz mieliśmy możliwość mapowania ciała ludzkiego. Ostatnie piętro dotyczyło sfery poznawczej jaką jest słuch – dźwięki. Najmłodsze dzieci bardzo długo grały na rurkach wg określonej partytury. Zakończyliśmy zabawy i doświadczenia w Młynie Wiedzy i wyruszyliśmy w dalszą część wycieczki. Głodni zatrzymaliśmy się w restauracji MC’ Donalds. Każdy wg własnego zakresu mógł skorzystać z oferty menu. Po posiłku powróciliśmy do domu pozytywnie zmęczeni i zadowoleni. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócimy do Torunia zobaczyć resztę atrakcji.

Post Author: admin