Wycieczka do Trójmiasta w ramach projektu „Akademia Młodych Noblistów”

Dnia 14.05.2011 r. zorganizowana została wycieczka do Gdyni, Sopotu i Gdańska dla uczestników projektu „Akademia Młodych Noblistów” – 48 uczniów klas Ia i Ib Gimnazjum im. Ks. Piotra Sosnowskiego w Bysławiu.

Młodzi ludzie zwiedzili najpierw Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego z bogatymi zbiorami flory i fauny morskiej. Następnie obejrzeliśmy okręt-muzeum ORP Błyskawica  – niszczyciel Marynarki Wojennej zbudowany jeszcze przed II wojną światową. Kolejnym punktem programu był przejazd przez Sopot (niestety zabrakło nam czasu na wejście na molo). Po południu wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy na spacer uliczkami Głównego Miasta w Gdańsku, przy okazji dowiedzieliśmy się wiele na temat bogatej przeszłości miasta na zbiegu średniowiecznych szlaków handlowych, niegdyś członka Hanzy, miasta z okresami panowania polskiego i niemieckiego – ale także największego miasta Kaszub. Gdańsk korzystał przez lata z bliskości Morza Bałtyckiego, dzięki temu otwarty był i jest na różnorakie wpływy, nie tylko w sensie ekonomicznym, ale również w zakresie kultury i sztuki. Nie dziwi nas, że miasto będzie Europejską Stolicą Kultury w roku 2016; jest takim miejscem na co dzień. Podczas krótkiego spaceru często słychać było rozmowy w języku niemieckim czy angielskim. W Bazylice Mariackiej obejrzeliśmy wspaniałe dzieła sztuki sakralnej, m.in. kopię dzieła Memlinga „Sąd Ostateczny”, a następnie weszliśmy na wieżę o wysokości ok. 80m, aby zobaczyć przepiękną panoramę miasta.

Wróciliśmy do Bysławia zmęczeni, ale pełni wrażeń. Na pewno wrócimy jeszcze do Trójmiasta, aby zobaczyć inne ciekawe miejsca w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

 

Post Author: admin