16 września 2019 r. dla uczniów z klas piątych naszej szkoły została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Biskupina pod opieką nauczycieli: p. Moniki Bień-Skorupskiej, p. Katarzyny Mrozik, p. Lilly Walczak, p. Piotra Kapki.
Biskupin to bardzo ciekawe miejsce pięknie położone nad Jeziorem Biskupińskim. Na półwyspie tego jeziora znajduje się osada obronna związana z ludnością kultury łużyckiej, założona ok. roku 740 p.n.e. Jest to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Na pierwotnej wyspie powstała osada, którą w czasie największego rozkwitu mogło zamieszkiwać od 900 do 1200 osób. Wyspa otoczona jest falochronem (ok. 30000 pali drewnianych wbitych w dno jeziora pod kątem 45%) oraz wałem drewnianym o wysokości 6 m, wypełnionym kamieniami i piaskiem. To wszystko mogliśmy zobaczyć!
Do osady prowadziła brama wjazdowa, a wewnątrz znajdowała się ulica okrężna oraz ulice poprzeczne, wzdłuż których usytuowano 13 rzędów drewnianych domów, zbudowanych w technice sumikowo-łątkowej. Ludność osady zajmowała się uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem, myślistwem i zbieractwem. Osada została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera. Z biegiem lat zbadano to zaskakujące znalezisko archeologiczne oraz zrekonstruowano osadę. Powstało również muzeum, a wiele lat później – ze środków unijnych stworzono replikę osady wczesnopiastowskiej.
W 1995 roku odbyła się pierwsza edycja tej niezwykłej imprezy, a my wspólnie świętowaliśmy srebrny jubileusz (XXV edycja). Każdy z dotychczasowych Festynów Archeologicznych poświęcony był innej problematyce. W tym roku było inaczej! Z okazji jubileuszu połączono wątki tematyczne z poprzednich edycji.
Na festynowej scenie zaprezentowano tematy związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Opowiedziano nie tylko o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji.
Pole bitwy zamieniło się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczyli również gladiatorzy. W obozach wojskowych zobaczyliśmy broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Poznaliśmy też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski.
Następnie przywitało nas Gniezno, gdzie przeżyliśmy kolejne niesamowite spotkanie z historią. Z audioprzewodnikiem zwiedziliśmy wnętrze, podziemia, skarbiec katedry gnieźnieńskiej oraz zobaczyliśmy panoramę miasta z jej wieży.
Wyjazd był bardzo udany i czas minął nam niepostrzeżenie. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z naszego