„Wrzesień 39” – czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita

19 lutego gościliśmy w naszej szkole grupę artystyczną „Rekonstrukto” z Dębina, która zaprezentowała nam pokaz historyczny dotyczący losu państwa, narodu i wojska polskiego u schyłku II Rzeczpospolitej.

Artyści przedstawili sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, zapoznali uczniów z umundurowaniem żołnierza i uzbrojeniem wojska, pokazali ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, omówili technikę wojskową, łączność i zaopatrzenie.

Nie zabrakło również prezentacji sprzętu bojowego, głównie różnych typów uzbrojenia.  Wszyscy mogli dotknąć broni i wyposażenia żołnierza, przymierzyć mundury wojskowe, zapozować do zdjęć.

Spotkanie zakończyło się musztrą, która dla wybranych „rekrutów” okazała się nie lada wyzwaniem.

Ta nietypowa lekcja historii przybliżyła siódmo- i ósmoklasistom realia żołnierza wojska polskiego (w tym również kobiet) przygotowującego się, jak się później okazało, do najstraszniejszej wojny w historii ludzkości, która dotknęła cały ówczesny świat.

P.K.