SZACHY W NASZEJ SZKOLE W KLASACH I-III

W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu „Edukacja przez szachy w szkole” we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym. Szachy zagościły w edukacji wczesnoszkolnej, w klasach I- III. Projekt realizowany jest w wymiarze jednej godziny lekcyjnej.

Głównym celem programu „Mały szachista”, który powstał na potrzeby projektu „Edukacja przez szachy w szkole”, jest wspieranie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia edukacji wczesnoszkolnej, a szczególnie rozwijanie jego umiejętności matematycznych w zakresie logiki, orientacji przestrzennej.

Dzieci uczące się gry w szachy dostrzegają w niej przede wszystkim dobrą zabawę, przyjemność, rozrywkę umysłową, a nie wielkie wyzwanie edukacyjne. Nie zdają sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, doskonalą różnorodne umiejętności.

Szachy zawierają w sobie również wiele elementów wychowawczych. Uczą odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji, a także skutecznego radzenia sobie ze stresem i porażką. Kształcą te cechy charakteru, które są nieodzowne podczas całego życia.

Podczas zajęć dzieci poznają wzory zachowań szachowych oraz zgłębiają tajniki praw rządzących szachową krainą, rozwiązują zadania szachowe.  Zajęcia prowadzone są różnymi metodami, jednak najczęściej mają charakter praktycznych działań – gry indywidualnej. Oprócz typowo szachowych poczynań są też zabawy matematyczno -logiczne, gry szachopodobne, działania plastyczne, nauka rymowanek oraz zabawy ruchowe.

Za nami kolejne 10 miesięcy nauki i wędrówki po szachowej krainie. Czy spotkania z mieszkańcami białego i czarnego królestwa będą nietuzinkowe i ekscytujące? O tym przekonają się już wkrótce  nasi uczniowie klas  pierwszych.

 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM SZACHISTOM ZA WSPÓLNE LEKCJE, ROZGRYWANE PARTIE SZACHOWE I ŻYCZYMY WSPANIAŁYCH ORAZ BEZPIECZNYCH WAKACJI!

Post Author: admin