Pierwszaki w Górniczej Wiosce

28 maja  2021r. klasy pierwsze odbyły swoja pierwszą szkolna wycieczkę. Miejscem docelowym stała się niewielka wioska położona nad rzeka Brdą – Piła. Odkryła ona przed nami skrywane, górnicze tajemnice.

Z ogromną ciekawością i ochotą wyruszyliśmy na poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera poznając zakamarki miejscowości i związane z nią fakty historyczne. Największe zaskoczenie czekało na nas w miejscu starej kopalni węgla brunatnego. Oglądając jej pozostałości doszło do niezwykłego spotkania. Spotkania z duchem kopalni  – Skarbnikiem. Duch kopalni opowiadał o górnictwie i górnikach. Wprowadził nas pod ziemię w miejscu zejścia do sztolni na głębokość ok. 6 metrów.

Pozostałe atrakcje czekały na nas w  Górniczej Wiosce.

Uczestniczyliśmy w warsztatach tworzenia galowego nakrycia głowy górników – czako. Mieliśmy okazję poznać znaczenie koloru piór umieszczanych na czako oraz zobaczyć prawdziwy galowy strój górnika.

Kolejna przygoda czekała na nas w Starej Maszynowni. Ogromne wrażenie zrobiła na nas interaktywna makieta Górniczej Wioski w Borach Tucholskich sprzed 100 lat. Wizyta w tym miejscu składa się z opowieści o historii górnictwa, rodzajach kopalin, sposobach docierania do węgla. Dzięki ciekawej opowieści p. Agnieszki W. oraz ogromnej ilości ruchomych elementów oraz efektów świetlnych i dźwiękowych poczuliśmy się tak, jakby cofnął się czas.

Nie mniej frajdy sprawiła nam przejażdżka wagonikiem kopalnianym, prezentacja szybu czy plac zabaw- „Pole dla gzubów”. Właśnie tutaj mogliśmy sprawdzić się w starych tradycyjnych grach takich jak toczenie felgi, zbijaku, labiryncie kulkowym czy łowieniu rybek.

Na długo w naszej pamięci pozostanie również spotkanie ze zwierzętami domowymi Górniczej Wioski czyli karmienie Irenki i Danusi – przeuroczych kóz.

Serdecznie dziękujemy gospodarzom tego miejsca za wspólne odkrywanie przeszłości naszego regionu.

Post Author: admin