Pasjonaci sztuki teatralnej z wizytą w Trójmieście – 17.11.2017 r.

W piątek, 17. listopada 2017 r. grupa 45 uczniów z klas II i III gimnazjum oraz VII b szkoły podstawowej wraz z pięcioma opiekunami udała się do Trójmiasta. Naszym celem był Gdański Teatr Szekspirowski – nowoczesny budynek upamiętniający działalność artystyczną  aktorów z Anglii epoki elżbietańskiej, którzy występowali w miejscowej szkole fechtunku XVII w.

, a przede wszystkim dzieło Williama Shakespeare’a. Po spotkaniu z panią Aleksandrą Kotapską, pracownicą Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, obejrzeliśmy budynek, który wyróżnia się wspaniałym zamysłem architektonicznym i jest dziełem włoskiego architekta Renato Rizziego. Projekt teatru został uhonorowany w roku 2014 nagrodą Stowarzyszenia Architektów Polskich. Łączy w sobie tradycję z nowoczesnością – na podmurówce szkoły fechtunku stanął teatr posiadający scenę z największą w Polsce liczbą zapadni, umożliwiającą wystawianie spektakli na scenie elżbietańskiej, pudełkowej typu włoskiego czy też areny, gdzie widzowie z czterech stron obserwują akcję. Widownia imituje wystrój londyńskiego teatru z czasów Shakespeare’a, posiada  miejsca na parterze i piętrowe galerie. Dach otwierający się na boki pozwala na oglądanie sztuk bez użycia sztucznego oświetlenia, co również odnosi się do tradycji teatru elżbietańskiego. W budynku tym wprost czuje się niezwykły klimat tamtych czasów.

Następnym punktem naszego programu była lekcja szekspirowska, przeprowadzona przez p. Kotapską w języku angielskim. Uczniowie wzbogacili swą wiedzę na temat życia samego Shakespeare’a, ale także realiów teatru okresu elżbietańskiego.

Potem uczestnicy wycieczki mieli okazję pokazać swe własne możliwości aktorskie podczas warsztatów teatralnych. Wykonywali zadania sceniczne z dużym zaangażowaniem.

Wczesnym popołudniem opuściliśmy Gdańsk i pojechaliśmy do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy ORP „Błyskawica” – polski niszczyciel, który uczestniczył w walkach podczas II. wojny światowej. Przewodnik opowiadał nam o historii statku, jego uzbrojeniu i walkach na morzu. Szczególnie zainteresowani tym tematem byli chłopcy.

Po krótkim odpoczynku, podczas którego uczestnicy wycieczki zjedli ciepły posiłek, pojechaliśmy do Sopotu, gdzie na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże odbyło się przedstawienie pt. „Randka z feministą”. Spektakl ten to komedia romantyczna, w której dwójka aktorów wciela się w różne role, aby opowiedzieć historię pewnej miłości z kilku perspektyw. Atutem przedstawienia była brawurowa gra aktorska oraz komizm sytuacyjny.

Zmęczeni, ale w świetnych humorach, wróciliśmy do Bysławia około 23.

 

Post Author: admin