“Marsz, marsz …” ku chwale i pamięci

22 września uczniowie klas siódmych dołączyli do Marszu  Szlakiem Żołnierzy 1939 roku. Marsz rozpoczął się w Klonowie od złożenia wiązanek przy pomniku – zbiorowej mogile poległych żołnierzy. Pogrążeni w myślach, szliśmy  polami i lasami,

w przyjemnej aurze i przy śpiewie patriotycznych pieśni. Po kilku godzinach, w asyście wojskowych pojazdów, gdy odwiedziliśmy już Zalesie Królewskie i cmentarz w Świekatowie, zakończyliśmy marsz wspólnym zdjęciem w Janiej Górze.

Na każdym postoju czekały na nas ciepłe posiłki i atrakcje. Zajrzeliśmy do Chaty pod Strzechą w Zalesiu Król., sprawdziliśmy jak wygląda czołg od środka oraz jak smakują podpłomyki z dżemem, świeżo pieczone w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze. Odwiedziliśmy również skarby Izby Tradycji pana Mariana Schrödera w Zalesiu.

Trasa marszu jest o tyle ciekawa historycznie, że nie każdy z nas wie, że są na naszych terenach miejsca pamięci niezwykłe, choć zapomniane, a swoje miejsca spoczynku mają tu żołnierze walczący nie tylko w II wojnie światowej, ale również np. w Powstaniu Wielkopolskim. Bowiem  “obce rzeczy dobrze wiedzieć jest, ale swoje obowiązek.”    

 

Post Author: admin