Majówka, którą świętujemy pierwszego, drugiego i trzeciego maja, związana jest z trzema świętami.
1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (Święto Pracy)
Święto obchodzone od 1890 roku – upamiętnia wydarzenia z 1886 roku z Chicago w Stanach Zjednoczonych podczas strajku, będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Ciekawostka: W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Święto ustanowione w 2004 roku. Z założenia ma to być dzień refleksji Polaków nad szczytnymi kartami historii Polski. Ma również podkreślać znaczenie obchodzonego tego samego dnia Święta Polonii i Polaków za Granicą.
Ciekawostki: Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający Berlin umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) oraz na siedzibie parlamentu niemieckiego - Reichstagu. Natomiast w PRL tego dnia zdejmowano flagi państwowe po święcie 1. maja, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
Święto obchodzone w rocznicę, uchwalonej w 1791 roku przez Sejm Wielki, jednej z pierwszych w Europie i na świecie, konstytucji.
Ciekawostka: od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym na Litwie.
Pamiętajcie, aby w tych dniach wywiesić flagi na waszych domach.
P. Kapka, M. Gracz, M. Bień-Skorupska