Historia dzielnych Polaków.

“Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym” – te słowa wypowiedział Winston Churchill o polskich lotnikach walczących w obronie Anglii w 1940 r. Bohaterstwo Polaków wzbudziło podziw już w czasie II wojny światowej.

                26 IX 2018 r. uczniowie klas ósmych obejrzeli w Tucholskim Ośrodku Kultury film “Dywizjon 303. Historia prawdziwa.” Reżyser Denis Delić zbudował swoje dzieło na podstawie książki A.Fiedlera. Obejrzenie historii o dzielnych Polakach było dla uczniów niesamowitym przeżyciem i ciekawą lekcją.

 

Oto kilka opinii uczniów:

“Film rozbudził we mnie patriotyzm i dumę”.

“Polscy lotnicy podczas bitwy z wrogiem byli waleczni, odważni, pewni siebie, nie bali się ryzykować.”

“Film wzbudził we mnie szacunek do polskich lotników”.

“Czułem dumę, że mieliśmy tak wspaniałych pilotów”.

 

„Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika”.

                        źródło: https://bohateron.pl/o-akcji/

 

Dlatego we wrześniu ósmoklasiści, trzeci rok z rzędu, wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię”. Akcja polegała na napisaniu i wysłaniu pocztówek do Powstańców – uczestników Powstania Warszawskiego.

 

Oto kilka przykładów:

„Droga Pani Halino Oberska pseudonim „Teresa”. Dziękuję Pani za trud i walkę o naszą Ojczyznę. Obiecuję, że w razie potrzeby nie zostawię Ojczyzny i będę również odważna jak Pani”.

 

„Do Stanisławy Delman pseudonim „Stacha”. Dziękuję Pani z całego serca za to, że dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce. Jest to dla mnie historia ogromna podziwu – walczyła Pani za mnie, za moich rodziców, znajomych oraz za wszystkich Polaków. Zawsze będę wdzięczna Pani i wszystkim Powstańcom”.

 

„Drodzy Powstańcy! Chciałbym podziękować Wam za to, że tak dzielnie walczyliście w obronie naszej Ojczyzny. Jesteście naszymi Bohaterami. Życzę wszystkiego dobrego i obiecuję być dobrą Polką”.

 

„Do Aliny Gieburowskiej pseudonim „Iza”, „Marna”. Jestem bardzo dumna, że żyję w kraju tak odważnych ludzi. Pani postawa jest dla mnie wspaniałym przykładem patriotyzmu i uczy mnie, że siła i wola walki pozwalają na przetrwanie największych trudności. Życzę Pani wszystkiego dobrego i długich lat życia”.

 

„Drogi Powstańcu! Pisze tę kartkę ze swoją klasą, aby podziękować Ci za twoją walkę z okupantem oraz za to, że żyjemy w Naszej Wolnej Polsce. Za to, że możemy mówić po polsku oraz za to, że w naszym godle widnieje Orzeł Biały w Koronie. Dzięki Twojemu poświęceniu dla Ojczyzny jesteśmy wolnymi Polakami”.

 

„Do Stanisławy Delman pseudonim „Stacha”. Dziękuję Pani bardzo za to, że walczyła Pani o naszą Ojczyznę. Walczyła Pani o wszystkich Polaków. Mam do Pani wielki szacunek i jeszcze raz dziękuję z całego serca”.

 

Cieszymy się, że nasi wychowankowie mogli poznać historię tak dzielnych Polek i Polaków.

 

Wychowawcy klas ósmych: Jolanta Mówińska i Piotr Kapka.

Post Author: admin