#ŁączyNasPamięć
19 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji już po raz dwunasty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zorganizowało Akcję Żonkile, której celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim oraz jej bohaterów.
W tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno – edukacyjną Muzeum Polin. Uczniowie przygotowywali papierowe żonkile - symbol akcji oraz wzięli udział w lekcjach dotyczących historii powstania w getcie warszawskim z wykorzystaniem animacji i materiałów przygotowanych przez Muzeum Polin.
19 kwietnia wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli przypięte papierowe żonkile na znak pamięci o około 50 tysiącach cywilów, stawiających heroiczny opór okupantom.
Dlaczego żonkile?
,,Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
- Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile - powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę ,,I była miłość w getcie”.
Akcji od początku towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Źródło: Muzeum POLIN