Przesyłka z Grzecznolandii

W środę do naszej klasy Pan listonosz przyniósł przesyłkę zaadresowaną do uczniów – klasy 2b. W paczce znaleźliśmy list i pudełko. Zaczęliśmy od przeczytania listu:

Kochani uczniowie 2B,

jesteśmy Ciszaki i pochodzimy z krainy Grzecznolandii. Bardzo chcielibyśmy się z Wami zaprzyjaźnić. Będziemy mieszkać w Waszej klasie, jednak musicie przestrzegać pewnych zasad:

• boimy się hałasu, więc jesteśmy przy Was tylko wtedy, kiedy jest cisza,
  • nie lubimy bójek i kłótni, prosimy więc, abyście bawili się ze sobą zgodnie i w przyjacielskiej atmosferze.
  • kiedy w klasie jest cisza, razem możemy uważnie słuchać i pilnie pracować

Jeżeli nie będziecie stosować tych zasad, to niestety będziecie musieli nas zamknąć w specjalnym domku, bo tam czujemy się bezpiecznie. Jeśli zbyt długo będziemy zamknięte w naszym domku – wrócimy do swojej krainy.

Chcemy mieszkać z Wami aż do wakacji, a może i dłużej. Bardzo Was prosimy – zaopiekujcie się nami.

Ciszaki

Następnie otworzyliśmy kolorowe pudełko i przyznam szczerze…ciszy nie było ? Ale za to ile uśmiechu, zachwytu i błysku w dziecięcych oczach! Rozpoczęliśmy dyskusję czy zdołamy zaopiekować się Ciszakami. Upewniłam się, że dzieci dobrze rozumieją oczekiwania „Ciszaków”, tym bardziej, że nie wymagam od nich całkowitej ciszy, bo praca w klasie, w parach czy w zespołach, czasami wymaga komunikacji.  Wspólnie ustaliliśmy, że Ciszaki rozdaje Pani na początku wspólnych zajęć. Jeśli ktoś zachowuje zasady przez cały dzień – Ciszak mieszka na jego ławce cały dzień, jeśli zachowanie ucznia będzie zbyt głośne, Ciszak wraca do pudełka od razu.

Tak rozpoczęła się nasza przygoda z Ciszakami. Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy…..

Ewa Łepek

Renata Szefler