W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pieniędzy. Płacimy nimi bieżące rachunki, kupujemy żywność, opłacamy usługi i transakcje. Każdy ma do nich dostęp. Jednak, czy tak było w przeszłości? Czy człowiek zawsze używał monet i banknotów? Czy podobnie jak dziś towary, którymi handlowano sprowadzano z odległych zakątków świata?
Odpowiedzi na powyższe pytania szukali uczniowie klas piątych podczas dwudziestej czwartej edycji Festynu Archeologicznego w Biskupinie, którego tematem głównym była dawna historia handlu europejskiego. W czasie imprezy można było dowiedzieć się, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, czyli w tym ostatnim przypadku czasy, kiedy kształtowała się większość istniejących dziś państw europejskich. Obejrzeliśmy wymianę „towar za towar”, która jest jedną z najstarszych, znanych i niekiedy wykorzystywanych po dzień dzisiejszy metod transakcji. Widzieliśmy pierwsze polskie monety a w rekonstrukcji „Wioski wczesnopiastowskiej” jej mieszkańcy pokazali nam wymianę przedmiotów własnego rękodzieła.
Ponadto, w czasie Festynu, jak co roku, odbywają się specjalne inscenizacje, m.in. połączone z walkami wojowników. Pojawili się zatem i niewolnicy, i wojowie, a nawet, ku uciesze młodszych widzów, wielbłąd, jako dar Mieszka I dla cesarza Ottona III.
Z Biskupina pojechaliśmy odwiedzić pierwszą stolicę Polski, czyli Gniezno, oddalone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od biskupińskiej osady.
Gniezno to miasto, które już zawsze kojarzyć będzie się z początkami państwa polskiego. Jego losy są nierozerwalnie związane z losami całego kraju – było pierwszą stolicą Polski, spoczywają w nim szczątki Św. Wojciecha.
Pierwszym miejscem, którego nie można było pominąć podczas wycieczki w te strony, jest Wzgórze Lecha. Mieści się na nim Katedra Gnieźnieńska, w której to znajdują się te najstarsze i najcenniejsze zabytki. Przeżyliśmy tu Państwo podróż do czasów Mieszka I oraz początków Kościoła w Polsce, a także dynastii Piastów. Zetknęliśmy się z zabytkami mającymi niekiedy ponad tysiąc lat oraz ujrzeliśmy mury kościoła, zbudowanego na polecenie pierwszego władcy kraju. Katedra w Gnieźnie była świadkiem koronacji królów, pierwszym koronowanym królem w Gnieźnie był Bolesław Chrobry. To tutaj znajdują się również słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z życia świętego Wojciecha. Bogate zbiory obejrzeliśmy również w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej- skarbcu katedry. Znajdują się tu najstarsze zabytki w Polsce, m.in. złoty kielich z X w. zwany kielichem Św. Wojciecha. Weszliśmy na katedralną wieżę widokową oraz do romańskich podziemi. Wszędzie oprowadzał nas przewodnik w wersji audio, co nam się bardzo podobało 🙂